Niet voor het eerst doen jongeren suggesties om een park een bestemming te gaan geven waar jong en oud vertier kan vinden. Bente, Floor en Naomi denken hoge ogen te gooien met hun buurtonderzoek en eerste ontwerp.
Plaats van samenkomst is het zitbankje dat het gemeentebestuur aanbood aan Couwenberg-van Zuijlen, die in 2020 honderd jaar werd. Het straatmeubel staat aan de rand van het Don Boscopark, ter hoogte van de Waalreseweg en Carolusdreef.
De jongedames Naomi Mengde, Floor Mensch en Bente Marijne zetten al giechelend hun fiets aan de kant en nemen plaats op het bankje. Ze hebben allerlei paperassen bij zich en zijn als studenten tweede jaars van Were Di 3 bezig met een project dat ze ‘Topprestatie’ noemen.
Bente: “Ik had als eerste het idee om voor jong en oud iets te maken; een speeltuintje, sportparkje en picknickbank.” Floor vult aan en zegt dat het een mooi groot park is. “Natuurlijk is het allemaal mooi groen, maar we vinden dat het veel te weinig gebruikt wordt. En we vinden het niet fijn hoe het behandeld wordt, met poep en afval en zo.”
De drie scholieren moeten een topprestatie neerzetten om het leerjaareinde goed af te sluiten. “Normaal moeten we ons aan regels houden, alleen deze keer mogen we van de school echt zelf bepalen wat we gaan doen”, zo klinkt het.
Er is voor de vrije opdracht een online-enquête ontwikkeld met een bijbehorende qr-code. De leerkracht keurt het plan van het driemanschap goed en verwijst hen naar de gemeente, om daar te gaan overleggen. Naomi: “Bij heel veel mensen hebben we een brief in de bus gedaan met de vraag of ze via de qr-code de vragenlijst wilden invullen. We kregen 62 antwoorden terug van de ongeveer honderd.” De ambtenaar op het gemeentehuis ziet goede kansen voor het plan en adviseert om nóg meer mensen te vragen de enquête in te vullen en daarvoor Valkenswaard24 in de arm te nemen, zodat er nog meer ideeën van bewoners gebruikt kunnen worden.
Wat vinden jullie van de binnengekomen antwoorden tot-nu-toe? Bente: “Iemand zei: Waarom moet het zo nodig altijd gezellig zijn in Valkenswaard? Maar heel veel mensen vonden het een leuk plan, er kwamen zelfs ideeën waar wij nog niet aan hadden gedacht!” De leukste suggestie vinden de drie wel het speeltuintje, en dat vinden volgens de uitslag wel meer mensen. Bente pakt de brief uit haar tas die inwoners in de bus hebben gekregen, met daarop de qr-code. Ook zijn de uitslagen van het onderzoek door de drie leerlingen in grafieken weergegeven.
Dan verschijnt de plattegrond van het park. Allerlei ideeën die de meisjes graag willen zijn ingetekend, samen met voorstellen uit de enquête. De drie wijzen op diverse objecten op de tekening, zoals het speeltuinveldje, een rond kunstgrasveld met allerlei speeltoestellen en een hondenveldje. “Want heel veel mensen zeggen dat ze last hebben van de hondenpoep.” Ook voor bootcamp (sporten in de openlucht) plannen de drie een locatie op het terrein. “En prullenbakken willen we”, aldus Floor, “omdat we merken dat er dan minder zwerfafval en hondenpoep zal komen. We hebben ook zitten denken aan rolletjes met poepzakjes.” Zelfs aan waterkranen van Brabant Water is gedacht.
Bente verklapt dat tijdens het gesprek met de gemeente wordt gezegd dat de ambtenaren eigenlijk neutraal moeten blijven, maar dat ze het toch wel een heel leuk project vinden. De drie plannenmakers zijn er zich van bewust dat er meer voorstellen op tafel liggen. De ideeën van de gemeente gaan over het deelgebied van het voormalige Lts-terrein. Daar kan de invulling variëren van (gedeeltelijk) woningbouw tot het inrichten van een park of een nieuwe locatie voor het Nederlands Steendrukmuseum. Ook andere functies, zoals een ontmoetingsplek voor jongeren of een praktijkruimte voor zorg behoren tot de mogelijkheden. Inwoners kunnen hierover tot en met 27 juni hun mening geven via de online vragenlijst of door middel van een papieren versie in het gemeentehuis.
Mocht er eventueel gebouwd gaan worden, dan hebben Floor, Naomi en Bente nog ’n Plan B waarbij enkele dingen zullen verschuiven. Op de vraag of ze weten waar de naam Don Bosco vandaan komt, blijven ze het antwoord schuldig.
Hoe gaat het nu verder met het project? Bente: “We willen meer reacties zodat iedereen in Valkenswaard kan meedoen en meedenken. Reacties kunnen ze naar ons sturen via e-mailadres 230297@LL-sgweredi.nl. En we gaan over twee weken weer een afspraak maken met de gemeente en nemen dan al die nieuwe opmerkingen ook weer mee.”
“We willen heel graag weten of de mensen het leuk vinden dat er iets komt en of ze nog ideeën hebben”, zegt Naomi. Op het einde pakt Floor haar documenten weer in en zegt: “We gaan gewoon door. Als we het plan hebben gepresenteerd aan onze ouders, op 24 juni op school, en als de periode op 5 juli is afgelopen, stoppen wij niet, maar gaan we dóór.”
Download de gratis app van Valkenswaard24 en mis niets → Apple | Android