Luister
muziek
22 Juni 2025 21:36
Deel dit artikel:

Pieter is voorzitter van De Dommelecho: 'Ik luister naar wat ze zeggen en ben manusje-van-alles'

Pieter Oostveen is voorzitter van harmonie De Dommelecho. Vanwege het 50-jarig jubileum van het muziekgezelschap blikt hij terug en kijkt hij vooruit als praeses van een bruisende vereniging van bijna honderd leden.

valkenswaard24
  / Evert Meijs
  • Beeld - Evert Meijs
Advertentie

“We zijn al halverwege ons jubileumjaar en hebben het al op enkele momenten gevierd”, aldus Pieter, die met een euforisch gevoel dankbaar terugkijkt op het reünie-concert Weien en Dalen. “Er waren ruim vierhonderd bezoekers en muzikaal was het geweldig.”

Baton

Zes jaar geleden wordt Pieter benaderd met de vraag of hij voorzitter wil worden. Hij is bepaald geen onbekende, zeker niet na het winnen van de gouden baton van de Maestro Bravissimo wedstrijd. Als toenmalig directeur van De Hofnar heeft hij De Dommelecho verschillende malen te gast. “Daardoor is een band ontstaan, en ja, één en één is dan heel snel drie! Ik bespeel zelf geen instrument en heb dan alle tijd om invulling te geven aan het voorzitterschap.”

Pieter neemt zijn taak als voorzitter zeer serieus op. “Ze zeiden dat het twee dagen per maand zou kosten, maar afgelopen twee weken waren er dat wel acht.” Hij lacht. “Toen ik startte was het een fijne en gezonde club. Ik kreeg twee opdrachten: ten eerste om dat minimaal zo te houden, en dat is goed gelukt. Er is geen ledenverlies en kunnen de kwaliteit goed behouden. Ten tweede werd me gevraagd op zoek te gaan naar een nieuwe dirigent.” Dankzij de hulp van diverse commissies in de harmonie is daar een prima uitvoering aan gegeven en wordt Jos Kuipers uit Maastricht benoemd. “Da’s ’n vent met ballen. Tien jaar eerder was hij ook al dirigent bij De Dommelecho, dus hij was geen onbekende.” Pieter roemt het gehoor van Jos en ook zijn humor valt volgens hem in goede aarde. “Samen met hem hebben we echt veel kwaliteit in huis.”

De Grote Trom

De gastheer vraagt zich hardop af wat een voorzitter eigenlijk is. “Ik ben niks. Ik moet luisteren naar wat het team en de commissies zeggen. Ik ben geen marionet, maar een manusje-van-alles. Ik zorg dat er balans blijft in de vereniging.” Als er geldtekort is, gaat de voorzitter er achterheen. Is er een muzikantentekort? Dan kijkt de voorzitter waar hij muzikanten vandaan kan halen. Indien er een opleiding nodig is, zorgt de bestuursvoorzitter dat dat kan worden uitgevoerd. “En als er samenwerking nodig is, doet de voorzitter de gesprekken.” Zo zoekt Pieter Oostveen nog leden voor De Grote Trom. Hij doelt daarmee op mensen die vijftig euro per jaar willen doneren en waarbij hun naam dan op de grote trom zal komen staan.

Voor wie het nog niet weet: Harmonie De Dommelecho heeft in totaal bijna honderd leden, verspreid over de drie orkesten: het Opstaporkest, het Leerlingenorkest en het Grote Orkest. Dan blijkt dat regelmatig wordt nagedacht over het woord ‘harmonie’. Pieter: “Sommige mensen vinden het woord stoffig en het uitrukken in het openbaar wordt steeds lastiger. Onze uniformen zijn nu 25 jaar oud, maar we hebben geen behoefte die te vervangen.” Toch hijsen de muzikanten zich in het uniform bij bijzondere gelegenheden zoals een uitvaart, huwelijk of bij Koningsdag of de Dodenherdenking. “Ik vind het soms heel gepast dat je laat zien dat je met elkaar die discipline kunt opbrengen. Want het ziet er zó mooi uit.”

De Valkeniertjes

De voorzitter noemt zijn harmonie een leuke en bijzondere familie met heel veel humor en muzikale passie. Heb je zelf ook muzikale kwaliteiten? Pieter blijkt dan in zijn basisschooltijd accordeon gespeeld te hebben. “Ik heb zelfs op het Eurostand bij Ria Bremer gespeeld bij Stuif es In. Ken je dat nog? De Gouden Stuiver heb ik nooit gehaald, hoor. Ik speelde Circus Renz; een verschrikkelijk moeilijk nummer.” Hij krijgt in die tijd les van Linders, pianoleraar in de Lindestraat. Ook is hij enige tijd lid van drumband De Valkeniertjes. “Ik heb daar ook bazuin gespeeld, maar heb daar weinig van overgehouden.”

“We zijn een Dommelse vereniging en repeteren elke dinsdagavond in De Belleman. En ik ben er elke dinsdag bij.” Harmonielid Miranda Dijkstra oefent met het Opstap- en met het Leerlingenorkest, waarna Jos Kuipers de baton overneemt. “Zij heeft iets waardoor de jongeren én de ouderen bij haar willen musiceren.” Dan moet Pieter even de telefoon opnemen en zegt nadien: “Kijk, dat was een sponsor die zich voor drie jaar aan ons wil binden. Dat is ook voorzitterswerk.” Hij benadrukt dat het maar goed is dat een voorzitter zich niet hoeft te richten op het bespelen van een instrument. “Als we straks een groot spektakel gaan opzetten in De Hofnar, is iedereen vijf avonden bezig met repeteren, en alles wat er omheen moet gebeuren kan dan worden uitgevoerd door mensen die niet met muziek bezig hoeven te zijn.”

Dienstig

Om de kas enigszins te spekken wordt in samenwerking met anderen de bonnenverkoop van Ameezing gedaan. Op 17 en 18 juli draaien harmonieleden in de horeca van de Rock en Roll Meeting in Eindhoven tegen een vergoeding, want het is volgens Pieter een club waarin nogal wat centjes omgaan. “Instrumentarium is duur; voor een beetje klarinet betaal je tienduizend euro, en de meeste instrumenten zijn eigendom van de vereniging.” Pieter is het liefst dienstig aan de club en vindt het heerlijk om zijn rol te spelen in het vijfkoppige bestuur. Heb je zelf ook een uniform? “Jazeker, ik heb een bestuurs-uniform, met logo. Eigendom van de club.”

Op het einde van het gesprek tipt de gastheer nog aan dat nieuwe jeugdleden altijd van harte welkom zijn. “We hebben twee hoorns. Het zou heel fijn zijn als we ’n derde hoorn zouden kunnen krijgen. Twee is voldoende, maar als er één niet kan, blijft er maar ééntje over. Ook zouden we wel één of twee slagwerkers willen. Zij hoeven niet bij elke repetitie aanwezig te zijn; alleen maar bij de aanloop naar een concert.”

Om het vijftigjarig jubileum extra luister bij te zetten vindt voor de leden en hun familie een groots festijn plaats in De Hofnar op woensdag 25 juni. “We vertonen dan de film Le Fanfare. Ook onze sponsoren, Friends en vrienden van UNSA en EMOS zijn uitgenodigd.” Voor de komende periode staan nog meer interessante activiteiten op het programma van de gouden harmonie.

Download de gratis app van Valkenswaard24 en mis niets → Apple | Android

Deel dit artikel:
Advertentie



Ga terug
Advertentie
Advertentie