Luister
muziek
02 Juli 2025 08:27
Deel dit artikel:

Extinction Rebellion voert actie tegen giflozingen in de Dommel door zinkfabriek Nyrstar

Op donderdagmiddag 10 juli houdt Extinction Rebellion een actie bij zinkfabriek Nyrstar in het Belgische Pelt, tegen de lozingen in de Dommel die zij doen en waar Nyrstar een nieuwe vergunning voor heeft aangevraagd. "De actie zal vriendelijk, kleurrijk, maar ook ernstig zijn: de vervuiling van de Dommel door Nyrstar moet stoppen", zegt de actiegroep.

valkenswaard24
  / / Redactie
  • Beeld - Google Streetview
Advertentie

Nyrstar loost giftige stoffen in de Dommel. "Het zoute water bedreigt de ontwikkeling van planten en vissen die in de rivier thuishoren. De zware metalen bedreigen de gezondheid van mensen. Onder meer doordat koeien die rond de Dommel grazen de zware metalen in hun melk hebben", zegt Extinction Rebellion. "Door de klimaatverandering zijn er vaker overstromingen en komen de zware metalen in het gras dat de koeien eten."

Eddie Conjaerts van Natuurpunt Pelt zegt in Pointer. "Door het lozen van de Nyrstar zinkfabriek is er stroomafwaarts nog maar een derde van het natuurleven over."

Natura 2000 en EU-normen

De waterloop van de Dommel is onderdeel van het Europese natuurnetwerk Natura 2000. En 23 natuurgebieden waar de Dommel doorheen stroomt zijn aangewezen als Natura 2000-gebieden. Dat water stroomt ook door Valkenswaard heen.

"Door de lozingen van zinkfabriek Nyrstar raken deze doelstellingen vér uit het zicht. Alle inspanningen van Nederlandse overheden voor schoon oppervlaktewater worden daarmee: dweilen met de kraan open", aldus de actiegroep.

Download de gratis app van Valkenswaard24 en mis niets → Apple | Android

Deel dit artikel:
Advertentie



Ga terug
Advertentie
Advertentie