Maria en Louis Verwimp - Valkenburg trouwen op 27 oktober 1961 op het gemeentehuis van Valkenswaard en daags daarna in de Antoniuskerk. Sindsdien werken beiden onverstoorbaar om een prachtig bedrijf op te bouwen. Met drie kinderen en zes kleinkinderen voelt het bruidspaar zich trots op alles wat ze hebben opgebouwd.
Vóór het fabriekspand van de Gouden Leeuw woont al veertig jaar het echtpaar Louis en Maria Verwimp. “Het is een huis met veel niveauverschillen. We hebben wel eens gekeken naar een appartement, maar mijn vrouw kwam huilend terug, dus we blijven hier wonen”, zegt de heer des huizes (87), terwijl een plaats aan de keukenbar wordt aangeboden. Maria (86)schenkt koffie in. Is het niet raar om op een industrieterrein te wonen? Maria: “Toen wij als eerste hier bouwden waren wij het einde van de weg. Je kon niet verder. Inmiddels wonen er nog twee mensen meer op De Vest. We hebben hier goed den aard.”
Maria weet niet meer precies waarom ze bij de geboorte Maria Catharina Helena is genoemd. “Mijn vader is Ties de smid, de smederij was langs Lavrijssen. Later was er ook bar ’t Smidje, en zat naast de smederij Toon Bots met ijzerwaren.” Na de lagere school leert ze verder en haalt diploma’s voor Lingerie, Costumière en Coupeuse en krijgt een job bij textielfabriek Victoria aan de Brakenstraat. “Ik werd er bandleidster en stond bij de controle van de kinderkleding en moest tot kort na ons trouwen de mensen bij de naaimachines begeleiden.” Louis denkt dat zijn naam Ludovicus van zijn oom komt, Johannes van zijn vader Jan, Cornelus van zijn peettante en iedereen heette ook nog Maria. Hij groeit op in Veldhoven en heeft weinig zin om verder te leren. “Ik wou na acht klassen lagere school een vak leren en had meer met de handel dan met de studie. Onze buurman Willy Neutkens in Veldhoven werkte als fietsenfraimbouwer bij de Gouden Leeuw aan de Hoogstraat in Eindhoven. “Ga bij hem maar het vak leren”, zei mijn vader toen. “Ik deed er poetsen, vloer aanvegen, lassen, solderen, moffelen, frames bouwen, wielen met de hand spaken, werd magazijnhoofd, deed later de inkoop en vervolgens de verkoop. Ik heb van A tot Z alles doorlopen”, aldus Louis, “wel tachtig uur per week.” Dan wordt Louis vertegenwoordiger bij de zaak. Na een paar jaar in Tilburg bij een fietsengrossier te hebben gewerkt, begint hij voor zichzelf. “Ik had de naam de Gouden Leeuw ingepikt en begon in Valkenswaard als zelfstandige. Het bedrijf is uitgegroeid tot wat het nu is, met 43 man personeel.”
Het diamanten paar leert elkaar met carnaval kennen (hoe kan het ook anders) tijdens het dansen bij Verbeek aan de Eindhovenseweg en bij Lavrijssen aan de Karel Mollenstraat Zuid. Na vijf jaar verkering wordt er getrouwd op het gemeentehuis. Er worden jaquets gehuurd om de volgende dag te trouwen in de Antoniuskerk. Inmiddels komt het foto-album van die dag tevoorschijn. Prachtig om te zien hoe chique het bruidspaar gekleed is, samen met ouders en getuigen. Het interieur van de kerk is dan nog voorzien van prachtige schilderingen. Pastoor Heerkens doet de mis en de broer van Louis en de zus van Maria zijn de getuigen. Het bruiloftsfeest wordt gevierd in Hotel De Valk. Tien jaar werken Maria en Louis in de Bakkerstraat, en in de jaren 1964 / 1971 worden de drie zoons geboren. Vervolgens vestigt het gezin zich voor tien jaar in de Dijkstraat en iedere keer wordt het bedrijfspand uitgebreid en uitgebreid. “Ik zorgde voor de klanten die aan huis kwamen en Louis was de baan op. Toen hadden we nog geen fietsen, alleen maar onderdelen”, weet Maria zich te herinneren. Dan strijken ze neer op De Vest, waar op dit moment al voor de derde keer verbouwd en vergroot wordt. Op de vraag hoe de betrokkenheid van het echtpaar nu bij de Gouden Leeuw is, blijkt Maria nog steeds de facturen te archiveren. “Daar ligt al weer een stapeltje”, zegt ze. “Ik bemoei me nergens mee, want twee van onze zoons zitten nu in de zaak. Maar ik zeg het wel als het beter moet of beter kan.”
Ondanks de drukke werkzaamheden van Louis nemen ze wel elk jaar de tijd om vakantie te nemen. “Ik zette mijn vrouw en kindjes in een caravan op het Eurostrand en ging dan toch weer werken.” Maar het gezin heeft ook in Italië gestaan en in Oostenrijk.
Waarom hebben jullie het samen al zestig jaar uitgehouden? Maria: “Omdat ie nooit thuis was!” “En elkaar met rust laten”, vult de bruidegom lachend aan en zegt het huwelijk weer over te doen als dat nodig zou zijn. “We hebben een fijne familie en daar zijn we trots op.” In de vrije tijd fietst Louis graag een eindje op en werkt in zijn tuin terwijl Maria woordjes legt via wordfeud en ze lost puzzels op. Ook de spelprogramma’s op tv ziet ze graag en Louis houdt wel van voetbalwedstrijden.
Tenslotte volgt een exclusieve rondleiding door de woning van Maria en Louis. In de kelder staat een biljarttafel en hangt een gouden wielrenfiets van Louis. Ook een foto van een ontmoeting met de Paus siert de wand. Het is duidelijk dat het leven van het diamanten paar altijd heeft gedraaid om het gezin en om de fiets.
Download de gratis app van Valkenswaard24 en mis niets → Apple | Android